Darmowe bazy zdjęć satelitarnych

Darmowe bazy zdjęć satelitarnych

Chociaż 𝗚𝗼𝗼𝗴𝗹𝗲 𝗘𝗮𝗿𝘁𝗵 jest bez wątpienia najpopularniejszą usługą umożliwiająca przeglądanie zakamarków naszej planety prosto z domowego komputera, to jednak nie jest jedyna. W sieci znajdziemy o wiele więcej stron, w których mamy dostęp do zdjęć satelitarnych, czasem lepszej jakości lub z rozszerzoną ilością danych. Jest to przydane zwłaszcza dla badaczy, którzy potrzebują zweryfikowanych danych, prosto od źródła. Oto kilka ciekawych stron, na których mamy bezpośredni dostęp do zdjęć:

𝗡𝗔𝗦𝗔 𝗘𝗮𝗿𝘁𝗵𝗗𝗮𝘁𝗮 (https://search.earthdata.nasa.gov)
Amerykańska Agencja Kosmiczna dzieli się swoimi zasobami wraz z bardzo funkcjonalną wyszukiwarką i podziałem na kategorie, które docenią osoby zajmującej się badaniami Ziemi oraz ekosystemami na naszej planecie.

𝗖𝗼𝗽𝗲𝗿𝗻𝗶𝗰𝘂𝘀 𝗢𝗽𝗲𝗻 𝗔𝗰𝗰𝗲𝘀𝘀 𝗛𝘂𝗯 (https://scihub.copernicus.eu/dhus/)
Projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie są udostępniane zdjęcia dostarczone przez konstelację satelitów Sentinel obserwujących naszą planetę w kilku zakresach fal elektromagnetycznych.

𝗨𝗦𝗚𝗦 𝗘𝗮𝗿𝘁𝗵 𝗘𝘅𝗽𝗹𝗼𝗿𝗲𝗿 (https://earthexplorer.usgs.gov/)
Baza zdjęć od United States Geological Survey obejmująca także zdjęcia hiperspektralne z satelitów takich jak Landsat, MODIS czy ASTER. Baza zawiera także dane archiwalne oraz zdjęcia lotnicze.

𝗭𝗼𝗼𝗺.𝗘𝗮𝗿𝘁𝗵 (https://zoom.earth/)
Nieco inna, ale również ciekawa przeglądarka naszego globu, prawie w czasie rzeczywistym. Oprócz typowych zdjęć w zakresie widzialnym możemy przeglądać także dane pogodowe, takie jak zachmurzenie, temperatura czy wilgotność.