Gdzie szukać statystyk dotyczacych COVID-19?

Gdzie szukać statystyk dotyczacych COVID-19?

Od 16 maja 2022 roku w Polsce został zniesiony stan epidemii i od tego czasu obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to w skrócie, że wciąż istnieje zwiększone prawdopodobieństwo powstania epidemii, a warunki ku temu są sprzyjające. Dodatkowo, od początku kwietnia zaprzestano masowych testów, co skutecznie ukrywa faktyczną liczbę zakażeń w naszym kraju. Wygląda na to, że również mediom temat pandemii już się znudził. Skąd więc pobierać rzetelne informacje na temat sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie? W poniższej liście zebraliśmy kilka miejsc w sieci, dzięki którym możemy sami zapoznać się oficjalnymi danymi i zweryfikować informacje z innych źródeł.𝗠𝗶𝗻𝗶𝘀𝘁𝗲𝗿𝘀𝘁𝘄𝗼 𝗭𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮
(https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2)

Oficjalna strona rządowa, na której publikowane są codzienne statystyki dotyczące zakażeń, z podziałem na województwa i powiaty. Mimo, że nie testujemy masowo, to jednak warto samodzielnie policzyć jaki procent ze wszystkich zrobionych testów stanowią wyniki pozytywne.

𝗚łó𝘄𝗻𝘆 𝗨𝗿𝘇ą𝗱 𝗦𝘁𝗮𝘁𝘆𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆
(https://stat.gov.pl/covid/)

Na tej stronie znajdziemy większość opracowań oraz dane archiwalne dotyczące przebiegu pandemii w Polsce. Jest to bardzo dobre uzupełnienie danych ze strony Ministerstwa Zdrowia.

𝗠𝗼𝗻𝗶𝘁𝗼𝗿𝗶𝗻𝗴 𝗦𝗔𝗥𝗦-𝗖𝗼𝗩-𝟮 𝘄 ś𝗰𝗶𝗲𝗸𝗮𝗰𝗵 (𝗣𝗼𝘇𝗻𝗮ń)
(https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,285/news,9341/monitoring-sars-cov-2-w-sciekach,183099.html)

Bardzo ciekawe statystyki zbiera Wydział Gospodarki Komunalnej w Poznaniu wraz z Laboratorium Aquanet. Publikowane od marca 2022 roku (czyli jeszcze okresu, gdy było masowe testy) wykresy przedstawiające zawartość kopii RNA koronawirusa w ściekach na terenie Poznania. Chociaż jest to przykład z pojedynczego miasta, dość dobrze widać korelacje wzrostów zakażeń i zawartości materiału genetycznego SARS-CoV-2, nawet gdy rządowe statystyki są niekompletne.

𝗝𝗼𝗵𝗻𝘀 𝗛𝗼𝗽𝗸𝗶𝗻𝘀 𝗖𝗼𝗿𝗼𝗻𝗮𝘃𝗶𝗿𝘂𝘀 𝗥𝗲𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗲𝗿
(https://coronavirus.jhu.edu/map.html)

Globalne statystyki prowadzone praktycznie od początku pandemii przez prywatny uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Znajdziemy tutaj interaktywną mapę świata z zaznaczonymi epicentrami pandemii, a także dane na temat liczby zakażeń i zgonów związanych z koronawirusem.

𝗢𝘂𝗿 𝗪𝗼𝗿𝗹𝗱 𝗶𝗻 𝗗𝗮𝘁𝗮
(https://ourworldindata.org/coronavirus)

Strona agregująca dane z wielu miejsc (m.in. od WHO), dzięki której możemy poznać stan pandemiczny z praktycznie każdego kraju z szerokiego zakresu czasu. Strona umożliwia zestawianie danych, generowanie wykresów oraz pobieranie gotowych grafik do dalszego udostępniania.